Młodzież z "Chrobrego" częścią widowiska na pszczyńskim rynku

2019-06-18, 11:38

Grupa młodzieży z I LO im. B.Chrobrego wzięła udział w widowisku z okazji obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich, które odbyło się na pszczyńskim rynku w niedzielę 16 czerwca.

Widowisko historyczne poświęcone było odtworzeniu najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce na Górnym Śląsku w latach 1919 - 1922. Inscenizacja została przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych i Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Pszczyny. Do udziału w tym ciekawym projekcie została zaproszona także młodzież z liceum im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie i z koła historycznego "Historia dla dociekliwych" działającego w POPP w Pszczynie. 25 osobowa grupa przebrana w stroje z epoki odgrywała rolę mieszkańców ziemi pszczyńskiej, którym przyszło żyć w okresie powstań śląskich i plebiscytu. Część z młodych aktorów roznosiła wśród zgromadzonej licznie publiczności ulotki i plakaty propagandowe z okresu plebiscytu, a także naklejała je na słupy ogłoszeniowe będące częścią scenografii widowiska. Niezwykłą sceną był przemarsz wszystkich rekonstruktorów przez replikę bramy powitalnej, która została postawiona na pszczyńskim rynku. Udział młodzieży w tym przedsięwzięciu był dla nich ciekawym doświadczeniem edukacyjnym i wpisuje się w program zaplanowanych w POPP w Pszczynie działań zmierzających do upamiętnienia tych bardzo ważnych dla naszej lokalnej, ale też i narodowej historii wydarzeń.

Więcej na temat widowiska TUTAJ

16.06. rynek powstania