"Ratowali" w konkursie

2019-04-15, 21:58

Młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 odniosła sukces podczas konkursu pn "I Ty możesz zostać ratownikiem" organizowanego przez Wyższą Szkołę Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej.

W imprezie udział wzięły 2 drużyny w składzie: Tycjan Stachowicz, Michał Przybyła i Mateusz Kost (2 loa) oraz Radosław Pławecki (3 LO), Anna Antosz (2 loa), Kinga Witala (1 Tge), uczniowie klas mundurowych (w większości), będący uczestnikami zajęć POPP. Konkurs zorganizowany był przez Wyższą Szkołę Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej. Do rywalizacji przystąpiły 22 drużyny. W tym roku trzeba było odpowiedzieć na wylosowane pytanie teoretyczne oraz należało wykonać 5 zadań praktycznych:
- ratowanie kobiety ciężarnej nieprzytomnej, nieoddychającej - wykorzystanie AED
- pomoc poszkodowanej, która została potrącona przez samochód i jest nieprzytomna - uraz kręgosłupa
- ratunek dla niemowlęcia, które się zadławiło, a także udzielenie 5 odpowiedzi na pytania dotyczące ratowania niemowląt i dzieci
- bandażowanie
- pomiar skuteczności resuscytacji krążeniowo oddechowej.
Wszystkie zadania odbyły się przy panikujących i przeszkadzających pozorantach. Trzeba przyznać, iż poziom wiedzy naszych uczniów z zakresu I pomocy i elementów ratownictwa medycznego, jest na bardzo wysokim poziomie. Dzięki temu osiągnęliśmy ogromny sukces jakim jest zdobycie 1 miejsca przez Radka, Anię i Kingę. Drużyna chłopaków uplasowała sie na miejscu 7 - niestety pomiar RKO i duża rozbieżność punktów w tym zadaniu, odebrała im szansę na podium, ale to nimi zachwycali się ratownicy medyczni będący sędziami zadań. Usłyszeliśmy też z ust organizatorów słowa podziwu za poziom wiedzy i umiejętności, który został zaprezentowany. Takie zawody to świetna forma weryfikacji wiedzy w praktyce, ale także zdobywania nowych umiejętności. Zawody nie sprowadzały się wyłącznie do rywalizacji w zadaniach konkursowych. W tak zwanym międzyczasie, odbywały się wykłady i pokazy wzbogacające wiedzę z zakresu ratownictwa medycznego. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy zespołów ratowniczych z psami (Antoś, owczarek australijski, swoją psią osobowością podbił serca wszystkich).

fot. Ala Chrapkiewicz

Alicja Chrapkiewicz