Młodzież z PZS2 na jarmarku świątecznym we Wiedniu

2018-12-27, 22:20

Grudzień to najlepszy czas na wycieczkę do Wiednia. W dzień można poznawać atrakcje turystyczne miasta, a po zmroku chłonąć niesamowitą atmosferę jarmarku świątecznego wraz z jego dobrodziejstwami...

W takim właśnie celu 13 grudnia wczesnym rankiem do stolicy Austrii wybrała się spora grupa młodzieży ( blisko 60 osób) z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 pod opieką nauczycielek - p. B. Wituły, p. J. Grabiec i p. E. Wanot. Uczniowie ( wśród których byli także uczestnicy zajęć realizowanych w ramach współpracy z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej) mieli okazję podszkolić swoje umiejętności językowe oraz poznać nieco bliżej tradycje adwentowe i obyczaje stanowiące kulturę krajów niemieckojęzycznych. Na tym jednak nie kończyły się atrakcje tegorocznej wyprawy. Od 10.00 rano przez kilka kolejnych godzin uczniowie cierpliwie i z wielką uwagą słuchali ciekawostek dotyczących historii Wiednia - ciekawie, rzeczowo ( ale i dowcipnie) opowiedzianych przez p. B. Witułę. Opowieści te jeszcze bardziej uatrakcyjniały kolejne miejsca i zabytki, które pojawiały się na trasie zwiedzania. A wśród nich były: Katedra św. Szczepana, przepiękna Opera Wiedeńska, niesamowity ( i pod względem barw, jak i kształtów) Hundertwasserhaus oraz jeden z największych kompleksów pałacowych na świecie - Hofburg, na terenie którego uczniowie mogli zwiedzić bogaty Skarbiec. Przy Marie-Theresien-Platz uwagę przykuwał monumentalny gmach - Naturhistorisches Museum. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć zgromadzone tutaj bogate eksponaty (np. skamieliny z czasów prehistorycznych, kolekcję meteorytów, salę dinozaurów).
Godziny popołudniowe przepięknie rozświetliły niemalże całe miasto. Kolorowe światełka, świąteczne melodie, gwar Wiedeńskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego na Placu Ratuszowym.... - to wszystko na długo zostaje w pamięci! Liczne stoiska oferują oryginalne prezenty świąteczne, ozdoby choinkowe, wyśmienite pyszności, słodycze...Tuż obok w parku - dwa duże lodowiska i kilkusetmetrowe ślizgawki, które zachęcają do bardziej aktywnego wypoczynku. Nad głowami spokojnie spacerujących ludzi - drzewa mieniące się świątecznym blaskiem, wśród których największe wrażenie robi słynne "drzewko miłości" z charakterystycznymi czerwonymi serduszkami zamiast liści. Będzie co wspominać !

P.S.
Już wiemy, jaka jest różnica między "prawdziwym tortem Sachera", a "oryginalnym tortem Sachera". Niektórzy spróbowali :)

fot. Beata Wituła

Beata Wituła, Ewa Wanot