Z wizytą w Berlinie.

2018-10-24, 20:44

Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 (wśród nich duża grupa korzysta z zajęć pozalekcyjnych POPP w ramach Koła j. niemieckiego) w czwartek 11 października odwiedziła stolicę Niemiec - Berlin.

Udział w wycieczce wzięło 59 osób nad którymi opiekę sprawowali : p. Beata Wituła - kierownik i przewodnik wycieczki oraz p. Ewa Wanot i p. Joanna Grabiec - opiekunowie. Celem wycieczki było zapoznanie młodzieży z historią Niemiec i zobaczenie ciekawych zabytków najważniejszego miasta tego kraju. W drodze do Berlina pani Beata przedstawiła krótkie, choć niełatwe dzieje tego miasta. Zwiedzanie rozpoczęło się od East Side Gallery, czyli najdłuższego fragmentu Muru Berlińskiego pokrytego około 106 obrazami stworzonymi przez artystów z całego świata. Następnym celem był Alexanderplatz, w pobliżu którego znajduje się charakterystyczny Czerwony Ratusz ( Rotes Rathaus ) oraz gotycki Kościół Mariacki - znany m.in. z monumentalnego fresku ukazującego tzw. "taniec śmierci". Najbardziej ekscytującym momentem wycieczki był wyjazd na 368 metrową wieżę telewizyjną, z której młodzież podziwiała rozległą i doskonale widoczną tego dnia panoramę Berlina. To jednak nie był koniec atrakcji tego dnia. Kolejnymi punktami spaceru były: trakt spacerowy Unter den Linden, ewangelicka Katedra Berlińska ( Berliner Dom ) będącą dziełem architekta Juliusa Carla Raschdorffa z... Pszczyny !!! oraz przepiękne gmachy Uniwersytetu Humboldta. Podczas spaceru po mieście można było zobaczyć również Neue Wache - klasycystyczny budynek pełniący funkcję pomnikową, związaną z upamiętnieniem ofiar wojny i tyranii. Wiele wrażeń dostarczył przyjemny, godzinny rejs po Szprewie, który był odpoczynkiem w ciepłym, jesiennym klimacie niemieckiej stolicy i podczas którego młodzież podziwiała zmieniające się leniwie widoki... Imponująca dzielnica rządowa, Wyspa Muzeów...Było pięknie! Będąc w Berlinie nie można ominąć miejsca, które jest jego symbolem, a także samych Niemiec czyli Bramę Brandenburską. Duże wrażenie wywarł pomnik Holocaustu poświęcony pamięci sześciu milionów żydowskich ofiar hitlerowskiej Trzeciej Rzeszy. Pomnik ten składa się z 2711 betonowych bloków umieszczonych na powierzchni 19 tys. m2 .
Na zakończenie wycieczki - jako niespodziankę - młodzież mogła skorzystać z czasu wolnego podczas Festiwalu Świateł, który cały Berlin zamieniał w wielki teatr światła i dźwięku dzięki zapierającym dech barwnym iluminacjom na wszystkich ważnych budynkach miasta. Po widowisku nadszedł czas na powrót. Wszyscy nieco zmęczeni, ale szczęśliwi i zadowoleni pożegnali się z miastem.

Zdjęcia: B.Wituła i J.Grabiec.
Bardzo obszerna foto relacja na naszym facebooku - kliknij

fot. Beata Wituła, Joanna Grabiec

Beata Wituła