POWIATOWE OGNISKO PRACY POZASZKOLNEJ W PSZCZYNIE

OFERTA ZAJĘĆ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

KALENDARZ IMPREZ KULTURALNYCH I SPORTOWO - REKREACYJNYCH

IMPREZY MASOWE ADRESOWANE DO WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW POWIATU PSZCZYŃSKIEGO

32 210 24 98

PSZCZYNA UL. 3 MAJA 7

Wyspiański, Sukiennice, Kraków...wycieczkowo

2018-10-22, 23:02

12 października do Krakowa wyruszyła grupa młodzieży z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 pod opieką nauczycieli POPP.

Piękna, prawie letnia pogoda w jesienny dzień, również przysłużyła się temu wyjazdowi, którego uczestnicy mogli zobaczyć min. niepowtarzalną, jednorazową i wyjątkową wystawę w Muzeum Narodowym Wyspiańskiego. Otwarta 8 listopada 2017 roku jest największą do tej pory wystawą prezentującą kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego (1869-1907) zgromadzonych w MNK. Pokazano blisko 500 z liczącego około 900 pozycji zbioru prac tego artysty, jednego z najwybitniejszych twórców polskich - malarza, rysownika, grafika, a także poety, dramatopisarza, scenografa i reformatora teatru. Wyjątkowy i niepowtarzalny charakter nadaje również tej kolekcji kontekst historyczny, związki autora "Wesela" z Krakowem, miastem, z którym związał całe swe życie i twórczość, z tutejszymi kościołami i budynkami użyteczności publicznej, dla których projektował swe monumentalne realizacje..
Najliczniejszą grupą dzieł Wyspiańskiego zebranych do czasów współczesnych jest zbiór rysunków ołówkiem, tuszem, węglem, m.in. szkice z czasów szkolnych, projekty scenograficzne i typograficzne. Wybitna jest kolekcja malarstwa portretowego i pejzażowego, wykonana pastelami, w której to technice Stanisław Wyspiański osiągnął absolutne mistrzostwo, jak również zespół projektów do dekoracji krakowskiego kościoła Ojców Franciszkanów, katedry na Wawelu i Domu Towarzystwa Lekarskiego. Oryginały dekoracji młodzież mogła podziwiać w kościele Ojców Franciszkanów.
Na wystawie zaprezentowano również prace z innych dziedzin twórczości artystycznej Wyspiańskiego: rzemiosło artystyczne, rzeźba, grafika oraz książka artystyczna. Pokaz tych dzieł jest oryginalny, przejrzysty i zajmujący. Serdecznie polecamy, zwłaszcza maturzystom w ramach powtórki przed egzaminem dojrzałości. Przy okazji na pierwszym piętrze Muzeum warto obejrzeć dzieło Leonarda da Vinci "Dama z łasiczką", znane młodzieży z podręczników.

PZS2 Kraków

Magdalena Szczyrbowska, Urszula Ryguła

powrót

Copyright 2012-2019 © POPP Pszczyna. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wykonanie: pless-intermedia