Jedynka w Kotlinie Kłodzkiej

2018-09-30, 21:57

W dniach 23-24 września zespół JEDYNKA wziął udział w dwudniowej wycieczce po Kotlinie Kłodzkiej.

Pierwszym punktem na trasie był trzeci co do wielkości zamek w Polsce - Książ, którego ostatnimi właścicielami byli Hochbergowie, posiadający dobra i pałac w Pszczynie. Śladami księżnej Daisy udaliśmy się do palmiarni w Wałbrzychu, gdzie rośnie ponad 250 gatunków roślin z całego świata.
Następnie zwiedziliśmy ewangelicki kościół Pokoju w Świdnicy, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a darczyńcami kościoła była m.in. rodzina Hochbergów, posiadająca w tym kościele własną, okazałą lożę.
Nocleg w Lubachowie poprzedziło ognisko z pieczeniem kiełbasek, śpiewem przy akompaniamencie gitary i wesołymi zabawami.
Na drugi dzień zwiedziliśmy sztolnię "Riese" w Walimiu- największe militarne inwestycje III Rzeszy. Jeden z siedmiu kompleksów znajdujących się w Górach Sowich.
Kolejnym punktem wycieczki był spacer po Kłodzku i poznanie cennych zabytków: bastionowa twierdza rozbudowana przez króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego, gotycki most na Młynówce, ratusz z renesansową wieżą, średniowieczny krzyż pokutny i inne.
Jednak najatrakcyjniejsza dla dzieci okazała się rozpalająca umysły poszukiwaczy przygód kopalnia złota w Złotym Stoku. Przejście głębokim szybem do ręcznie kutych wyrobisk, gdzie znajduje się podziemny wodospad, ekspozycje muzealne, pamiątki związane z 10 wiekową tradycją i historią wydobycia złota, skarbiec. Niemało emocji dostarczył też zjazd ślizgawką do niższych pokładów i przejażdżka podziemnym tramwajem. Na koniec można było własnoręcznie wybić pamiątkową złotą monetę i z głową pełną wspomnień i pozytywnych przeżyć wrócić do domu.

fot. Danyta Abramowicz-Heczko

Danuta Abramowicz-Heczko, Jadwiga Piasecka-Matuszek