Jedynka i Radość na biwaku

2018-06-21, 20:29

Dziecięce zespoły regionalne RADOŚĆ i JEDYNKA zakończyły całoroczną pracę wyprawą do Stanicy Harcerskiej nad zbiornikiem łąckim w Wiśle Wielkiej.

Celem dwudniowego biwaku odbywającego się od 13-15 czerwca było:
- zwrócenie uwagi na piękno okolicznej przyrody,
- pogadanki o ochronie środowiska naturalnego,
- uzmysłowienie, że życie bez kontaktów z przyrodą jest niemożliwe, wszystko, co jest potrzebne człowiekowi do życia, czerpie ze środowiska,
- uwrażliwienie na zachowanie czystości w otoczeniu,
- wdrażanie podstawowych zasad ochrony przyrody,
- rozwijanie aktywnych form wypoczynku na łonie natury,
- wyprawa żaglówką do ośrodka MORIS w Łące,
- poznanie pięknych i ciekawych miejsc w najbliższej okolicy i kształtowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrody.
W ramach tych zamierzeń wszystkie gry, zabawy, pląsy, odbywały się na świeżym powietrzu. Uczestnicy biwaku samodzielnie przygotowywali posiłki, organizowali posłanie w namiotach, w których spędzili noc, palili ognisko i piekli kiełbaski na patykach, a późnym wieczorem przy ognisku śpiewali piosenki turystyczne i żeglarskie.
W drugim dniu biwaku atrakcji dostarczyła nam "Księżna Helena" - łódź żaglowa. Dzieci poznały budowę łodzi, podstawowe pojęcia żeglarskie, węzły, etykieta żeglarska i zasady bezpieczeństwa na wodzie. Dzięki temu, że silnie wiało "RADOŚĆ" mogła rozwinąć żagle, natomiast "JEDYNKA" przy kompletnej flaucie (braku wiatru) popłynęła na silniku do ośrodka MORIS w Łące na plażowanie i piknik.

Krótki biwak wprowadził nas w atmosferę długich wakacji, które już tuż, tuż. HURA !!!

fot. Danyta Abramowicz-Heczko

Danuta Abramowicz-Heczko