"Inna lekcja historii" z okazji 100 lecia niepodległości

2018-05-30, 11:29

Od powstania styczniowego do odzyskania niepodległości", taki tytuł nosiła wyjątkowa lekcja historii z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W środę 23 maja z inicjatywy nauczycieli historii prowadzących zajęcia pozalekcyjne w POPP w Pszczynie, w auli I LO im. Bolesława Chrobrego odbył się wykład historyczny połączony z elementami inscenizacji i rekonstrukcji historycznej pod tytułem "Od powstania styczniowego do odzyskania niepodległości Polski". Ta żywa lekcja historii została zorganizowana w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zajęcia przeprowadził zaproszony do szkoły rotmistrz Krzysztof Banaś herbu Dołęga, który z pasją prezentował oryginalne eksponaty broni palnej i broni białej z czasów powstańczych. W wydarzeniu tym wzięli udział zarówno uczniowie "Chrobrego", jak i zaproszeni uczniowie i ich nauczyciele z III LO w Pszczynie oraz PZS Nr 2 w Pszczynie. Podczas wykładu młodzież poznała realia i międzynarodowy kontekst powstania styczniowego, a ponadto zobaczyła autentyczną XIX-wieczną broń, której używali powstańcy. Ciekawostką były również nakrycia głowy, charakterystyczne dla oddziałów powstańczych, ale i te, które występowały w wojsku odrodzonego państwa polskiego. Wykład był połączony z krótkimi filmami rekonstrukcyjnymi z wizualizacją pieśni patriotycznych w aranżacji Pawła Kukiza, które jeszcze lepiej zobrazowały uczniom sytuację na ziemiach polskich pod zaborami, przyczyny wybuchu powstania, jego przebieg oraz represje skierowane przeciwko polskiemu społeczeństwu. Niewątpliwie wykład ten był ciekawą formą zajęć zarówno dla pasjonatów historii, jak i dla wszystkich, którzy brali w nim udział.

fot. POPP

Michał Pudełko, POPP, Stanisław Janosz