Uczcili Dzień Sybiraka

2017-09-21, 21:21

Młodzież Powiatowych Zespołów Szkół nr 1 i 2 w Pszczynie jak co roku uczciła pamięć Sybiraków.

Rocznica agresji Związku Radzieckiego na Polskę - 17 września - jest nieodłącznie związana z losem wielu tysięcy rodzin, które znalazły się pod okupacją sowiecką i zmuszone zostały do opuszczenia swoich domów w związku z zaplanowaną okrutną deportacją na Sybir. Pierwsze wywózki rozpoczęły się w lutym 1940 roku i trwały przez pierwsze lata wojny, natomiast po 1945 roku ludność Górnego Śląska została potraktowana jak trofeum wojenne i wywożona do kopalń i zakładów pracy w ZSRR. Wspomnienia i osobiste przeżycia z tych traumatycznych wydarzeń mogła młodzież usłyszeć od Sybiraków, którzy jako dzieci wraz z całymi rodzinami doświadczyli zsyłki na "Nieludzką Ziemię". Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji wszystkich represjonowanych i nieżyjących już Sybiraków, następnie w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego młodzież mogła zobaczyć inscenizację "Na nieludzką ziemię" oraz zadać pytania bohaterom tego dnia. Żywa lekcja historii dostarczyła wielu emocji i wzruszeń a młodzież wyszła z tego spotkania bogatsza o wiedzę z zakresu II wojny światowej i losów okupowanej ludności. Udział w uroczystościach wzięła grupa młodzieży, która uczestnicy w zajęciach Koła Historyczno-Regionalnego POPP, które działa w PZS 2 pod opieką Pana Michała Pudełko.

Więcej o uroczystościach TUTAJ

sybiracy 2017

Michał Pudełko

Copyright 2012-2017 © POPP Pszczyna. Wszelkie prawa zastrzeżone.