POWIATOWE OGNISKO PRACY POZASZKOLNEJ W PSZCZYNIE

OFERTA ZAJĘĆ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

KALENDARZ IMPREZ KULTURALNYCH I SPORTOWO - REKREACYJNYCH

IMPREZY MASOWE ADRESOWANE DO WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW POWIATU PSZCZYŃSKIEGO

32 210 24 98

PSZCZYNA UL. 3 MAJA 7

Ekstremalna Babia Góra

2017-09-04, 19:47

USKT DIABLAK

Kapryśnica, Matka Niepogód, tak nazywana jest również Babia Góra (1725m n.p.m.), najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego oraz tzw. trudne deszczowe i wietrzne warunki pogodowe to gotowy przepis na wycieczkę ekstremalną. I właśnie z takimi warunkami przyszło się zmierzyć sporej grupie klubowiczów z UKST "DIABLAK" w niedzielę 3 września 2017wspólnie z grupą z POPP.

Grupa liczna, ponieważ zainteresowanie wycieczką spowodowało konieczność wynajęcia dwóch dużych autokarów, z czego jako organizatorzy bardzo się cieszymy i pomimo niezbyt sprzyjających warunków pogodowych nie udało się wszystkim zmieścić do jednego autobusu. Na tę wycieczkę dla uczestników przygotowane zostały dwie trasy: obie rozpoczynały się na Przełęczy Lipnickiej i przez Sokolicę, Kępę wiodły na Babią Górę i dalej do Przełęczy Brona skąd "trasa rodzinna" prowadziła do schroniska na Markowych Szczawinach, miejsca ponownego wspólnego spotkania się z trasą "dla dorosłych", której uczestnicy planowali zdobycie jeszcze Małej Babiej Góry (1517m n.p.m.) i przejście do schroniska od strony Przełęczy Jałowieckiej. Dalej wspólnie obie grupy miały udać się szlakiem niebieskim, czyli Górnym Płajem na Przełęcz Lipnicką. Ze względu na panujące warunki pogodowe uczestnicy każdej grupy a szczególnie rodzice z dziećmi zdecydowali o przebiegu trasy. Ostatecznie każda grupa przeszła wariant "rodzinny". Do wyboru była oczywiście jeszcze trasa spacerowa Górnym Płajem do schroniska, ale bardzo duży optymizm i dobre przygotowanie uczestników do tych warunków pogodowych zadecydowały o tym by zdobywać Babią Górę. Każda grupa pod opieką przewodnika i odpowiednio przeszkolonych wolontariuszy/opiekunów z Klubu bezpiecznie przeszła całą trasę. Każdy uczestnik doświadczył ekstremalnych warunków, nabył nowych umiejętności związanych z poruszaniem się w górach tak, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i poznać lepiej samego siebie.

W trakcie wycieczki uczestnikom została przybliżona historia terenu, przekazano również szczegółowe informacje na temat większości aspektów związanych z Babiogórskim Parkiem Narodowym oraz jego fauną i florą. Przedstawiono historię budowy babiogórskich schronisk, pierwszych wejść na szczyt i "wojny na pędzle". Omówione zostały liczne kwestie dotyczące ekologii, różnorodnych form ochrony przyrody a także zmian w środowisku roślinnym, jakie zachodzą na terenie parku. Dużą uwagę poświęcono również ciekom wodnym i budowlom hydrologicznym, które znajdowały się na trasie wycieczki a także ich wpływowi na środowisko. Uczestnicy, ze względu na kapryśność Królowej Beskidów, nie mieli zbyt wiele możliwości podziwiania beskidzkich i nie tylko, panoram. Panujące warunki pogodowe nie zepsuły jednak humorów i wszyscy zadowoleni doszli na Krowiarki. Wycieczka dostarczyła jej uczestnikom wielu emocjonujących
doznań i również wiele nauczyła.

Wycieczka odbyła się przy wsparciu finansowym Powiatu Pszczyńskiego i Gminy Pszczyna.

Jako organizatorzy cieszymy się zainteresowaniem wycieczkami do udziału w organizowanych przez nas wycieczkach zapraszamy również grupy szkolne pod opieką nauczyciela. Na najbliższą wycieczkę zapraszamy w niedzielę 8 października w Pieniny i Beskid Sądecki oraz 15 października - wycieczka rodzinna w Beskid Śląski. Wszystkie szczegóły dotyczące wyjazdów i organizowanych imprez, są dostępne na stronie klubu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów turystyki, osoby chcące pochodzić po górach do uczestnictwa w wycieczkach organizowanych przez Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny "DIABLAK". Naszym celem jest zachęcanie młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu, pozostajemy również otwarci na turystów w każdym wieku.

Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny "DIABLAK" współpracuje przy organizacji wyjazdów z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie a także Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie.


Więcej informacji nt. działalności Klubu znaleźć można na www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl
Agnieszka Szczypka - Wojciech, Artur Wojciech

powrót

GALERIA ZDJĘĆ

WSPÓŁPRACUJEMY Z

Copyright 2012-2018 © POPP Pszczyna. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wykonanie: pless-intermedia